Uticaj zagađenih voda na biljke

Zagađeni vode (reke, jezera, potoci, močvare, podzemne vode, kanali i dr.vodotokovi) imaju veoma štetan uticaj na biljni svet kako na sam vodeni biljni potencijal, tako i na spoljni (biljni svet u priobalnom delu, zasadi različitih poljoprivrednih useva i dr.) To direktno utiče na poljoprivredni potencijal i razvoj prehrambene industrije, kao i na opstanak svih činilaca u lancu ishrane. Da bi se sprečio poguban uticaj svih otrova koji putem zagađenih voda ugrožavaju kompletan biljni potencijal, potrebno je delovati u nekoliko pravaca radi smanjenja i sanacije postojećeg stanja.

Pre svega je neophodno, smanjiti nekontrolisano izlivanje svih industrijskih otpadnih materija u vodene tokove, izgradnjom postrojenja za filtriranje istih. Takođe je neophodno zaštiti vodene tokove od raznih deponija otpada, a posebno divljih, i sprečiti izlivanje sradžaja tih otpada u vodene tokove. Izgradnjom postrojenja za preradu fekalnih voda smanjio bi se negativan uticaj na vodene tokove u blizini većih urbanih naselja.

U fokusu je već izvesno vreme u većini zamalja, a i u našoj zemlji, fitoremedijacija, odnosno sistem tehnologija baziranih na upotrebi određenih vrsta biljaka, koje utiču na uklanjanje raznih otrova ili rastvaranje i pretvaranje u netoksične oblike. Ova tehnika pogodna je za čišćenje velikih količina vode koje su kontaminirane malim koncentracijama pojedinih metala, a takođe je i obnovljiva i potpuno bezbedna za eko sistem. Priroda pomaže prirodi, podržimo je u tome!