IT U SLUŽBI EKOLOGIJE
Informacione tehnologije u informisanju javnosti daju neograničen prostor za korišćenje u oblasti životne sredine.
Zeleni IT odnosi se na praksu dizajniranja, korišćenja i odlaganja tehnologija na način koji smanjuje negativan uticaj na životnu sredinu. Ciljevi su smanjenje ekološkog otiska IT industrije kroz razne strategije i inovacije, uključujući energetsku efikasnost servera do recikliranja elektronskog otpada.
Data centri u svetu troše ogromne količine energije što ima značajan uticaj na klimatske promene. Upotrebom energetskih servera i naprednih tehnologija za hlađenje možemo smanjiti potrošnju energije. Optimizacija softverskog procesa uticaće na smanjenje emisije ugljen-dioksida i operativne troškove čime bi se povećala ekonomska održivost IT sektora.
Primeri dobre prakse u svetu su Google koji koristi obnovljive izvore energije za napajanje svojih data centara. Takodje, ulaže u projekte vetroelektrana i solarnih farmi. Apple kompanija je posvećena korišćenju recikliranih materijala u svojim proizvodima i smanjenju potrošnje energije. Kompanija je predstavila plan da do 2030. Godine svi njeni proizvodi budu napravljeni od 100% recikliranih i obnovljivih materijala. Apple koristi obnovljive izvore energije za korporativne objekte i data centre što daje doprinos smanjenju emisija ugljen-dioksida. Microsoft kompanija postavila je cilj da do 2030. godine postigne karbonsku neutralnost. Karbonska neutralnost predstavlja ravnotežu između količine gasova staklene bašte koje ispuštamo u atmosferu i količine koju neutrališemo, prirodnim putem ili tehnološkim rešenjima.
Nova era korporativne društvene odgovornosti fokusira se upravo na postizanje karbonske neutralnosti i neto-nula emisije.