Početkom decembra 2020. godine, kako je preneo TANJUG, ministar finansija, Siniša Mali je najavio masovne radove na projektima u oblasti ekologije.

Sredstva iz budžeta su izdvojena za 2021. godinu u iznosu od 8,31 milijardu evra. Najavljena su i dodatna sredstva, od EBRD je obezbeđen kredit, namenjen regionalnim sistemima za upravljanje otpadom vredan 120 miliona evra.

Ti sistemi će biti u Apatinu-Baču-Kuli, Šapcu-Irigu-Šidu-Sremskim Karlovcima-Staroj Pazovi, Ubu-Osečini-Lajkovcu-Mionici-Ljigu, Prijepolju-Priboju-Sjenici, Dimitrovgradu-Beloj Palanci-Babušnici, Golupcu-Kučevu-Malom Crniću-Petrovcu na Mlavi-Velikom Gradištu-Žabarima-Žagubici, Koceljeva-Vladimircima-Lazarevcu-Obrenovcu-Valjevu, Bajinoj Bašti-Požegi-Arilju-Ivanjici-Čajetini-Kosjeriću-Čačku-Lučanima.

Završetak radova predviđa se do kraja 2023. godine.

Najavljen je i kredit od CEB-a u visini od 200 miliona evra koji je namenjen fabrikama za preradu otpadnih voda, primarnu kanalizacionu mrežu i prečišćavanje otpadnih voda. Fabrike će se nalaziti u Gornjem Milanovcu, Takovu, Beloj Palanci, Rumi, Osečini, Novom Kneževcu, Dimitrovgradu, Srbobranu, Babušnici, Knjaževcu, Ivanjici, Negotinu, Petrovcu na Mlavi, Velikom Gradištu.

Ministar je istakao, da će se raditi i na završetku nedostajuće vodovodne i kanalizacione mreže i na izgradnji fabrika za prečišćavanje otpadnih voda u 70 lokalnih samouprava, što je inače predviđeno Programom „Srbija 2025.“
Radovi bi trebali početi na proleće zajedno sa kineskim partnerima, a ukupna vrednost tog projekta je 3,2 milijarde dolara.
Planirana je i zamena kotlarnice u Kragujevcu, koja će ubuduće koristiti ekološki prihvatljivo gorivo.

Zaklučak ministra Siniše Malog je, da su prioriteti Vlade Srbije ulaganja u zaštitu životne sredine i zelenu ekologiju.