UTICAJ KLIMATSKIH PROMENA NA POLJOPRIVREDU SRBIJE – ODRŽIVI RAZVOJ
Srbija se kao i ostale zemlje sveta, svakodnevno suočava sa posledicama nastalim pod uticajem klimatskih promena. To se naročito odnosi na negativne uticaje i posledice u oblasti poljoprivrede. Klimatske promene samim tim, direktno utiču na proizvodnju hrane, energije, na dostupnost pijaće vode, kao i na biodiverzitet. Posledice su nemerljive i svedoci smo sve češćih suša, obilnih snegova, jakih zima, čestih poplava, duži periodi prolećnih mrazeva, visoke temperature, olujni vetrovi, češća pojava gradonostnih oblaka i dr.
Da bi se suočila sa ovim problemima i ublažila posledice u oblasti poljoprivrede, Srbija mora preduzeti vrlo važne korake i mere. Jedan od važnijih, već učinjenih koraka je svakako, usvajanje Zakona o klimatskim promenama. Uključivanje u regionalne planove i programe finansijske i stručne pomoći EU(Prigran Ujedinjenih nacija za razvoj – UNDP; Zeleni klimatski fond – GCF). Prikupljanje podataka o uticaju klimatskih promena, koordinacija između nadležnih instituciija, uključivanje privatnog sektora, kao i znatno povećanje ulaganja u mere adaptacije, prevashodno će uticati na ublažavanje negativnih posledica (suše, poplave, šumski požari) i postizanje klimatske otpornosti. Jedna od važnijih i konkretnijih mera je svakako, uspostavljanje sistema navodnjavanja na mnogo većoj površini obradivnog zemljišta, a time bi došlo i do značajnog smanjenja opterećenja na vodne resurse. Izgradnja akumulacionih jezera, drenažnih sistema, podizanje nasipa, obnova vegetacije, pošumljavanje i dr. važne su adaptivne mere protiv poplava. Korišćenje protivgradnih mreža, korišćenje sistema za navodnjavanje, upotreba otpornih sorti, pojačana kontrola bilnih štetočina ključne su mere zaštite u oblasti voćarstva i vinogradarstva. Kod ublažavanja posledica suše, neophodne su mere poput šireg sistema za navodnjavanje, korišćenje sistema drenažnih kanala, korišćenje posebnih sorti useva(hibrida) otpornijih na sušu i toplotu, podizanje vetrozaštitnih pojaseva radi smanjenja erozije vetrom. Adaptivne mere su veoma bitne i u stočarstvu: rashlađivanje (u letnjem periodu) objekata gde su smeštene životinje, uspostvljanje dovoljne količine vode za napajanje stoke, rashlađivanje vode u ribnjacima, kao i ozračivanje, korišćenje alternativne hrane, uzgoj autohtonih rasa prilagođenih na životnu sredinu i pojačan veterinarski nadzor.
Poljoprivreda je veoma važna privredna grana i najvažnija karika u prehrambenoj industriji i proizvodnji, a samim tim i ključni faktor u borbi za ekonomsku i socijalnu sigurnost.