Vodene tokove je neophodno urediti, odnosno izgraditi i održavati vodne objekte koji su važni za njegovo uređenje, takođe je potrebno izvoditi radove na održanju stabilnosti obala i samog korita vodotoka, kao i održavati propusnu moć za vodu, led ili nanos.
Sve ovo je potrebno radi zaštite od prirodnih nepogoda, kao što je poplava. Usled klimatskih promena, nažalost, dolazi do sve učestalijih padavina u određeno doba godine, a to neminovno uslovljava pojavu sve učestalijih poplava, koje donose štetu ogromni razmera. Zemljište u priobalnom delu vodenih tokova je prvo na udaru, a najčešće je to zemljište koje se koristi za poljoprivredu, odnosno proizvodnju hrane. S obzirom da je sama poplava već dovoljno štetna po zemljište (spiranje površinskog humusnog sloja, nanošenje mulja i dr.) lako je zamisliti koliko se ta šteta udvostručuje saznanjem da je reka dodatno zagađena, hemijskim sredstvima, teškim metalima, otpadnim supstancama, bakterijama i dr.
Uticaj zagađenih vodenih tokova, jezera i namenskih kanala koji bi trebali služiti za navodnjavanje poljoprivrednog u vreme suša je katastrofalan po zemljište. Sanacija zemljišta nakon polava, kao i nakon izlivanja zagađene vode iz namenskih kanala je mukotrpna, dugoročna i sa ogromnim zdravstvenim i finansijskim posledicama.
Zbog svega navedenog, neophodna su dalja istraživanja i udruživanje svih nacionalnih stručnih i naučnih kapaciteta u ovoj oblasti da bi se situacija popravila i očuvao zemljišni fond.