Voda je, pored vazduha, osnovni preduslov za život svih bića na Zemlji, te je samim tim značaj očuvanja njenog kvaliteta i kvantiteta veoma važan strateški cilj i odgovornost kako društva u celini tako i svakog pojedinca. Kapitalni resurs svake države je čista pijaća voda.

Usled većeg rasta potrebe za hranom, dolazi do povećanja poljoprivredne proizvodnje, a time se automatski povećava i potrošnja vode, jer je voda glavni činilac u proizvodnji hrane. Međutim, i pored svih navedenih neophodnosti, glavni činilac u zagađenju voda je čovek sa svojim aktivnostima, a glavni zagađivači su:

· industrijski objekti, hemijske i prerađivačke industrije, prehrambena industrija, prerada rude, proizvodnja građevinskog materijala, metala, deterdženata i dr.

· urbana naselja

· termoelektrane, toplane, prerada nafte, prerada uglja i dr.

· poljoprivredni objekti za tov stoke

Sporedni, ali ništa manje važni, su.

· deponije komunalnog smeća

· deponije industrijskog otpada

· korišćenje pesticida i azotnog đubriva

· trasport i transportna sredstva

· pojedine lokacije za eksploataciju šljunka i peska

Pod uticajem svega navedenog, jasno je da zagađena voda može imati poguban uticaj na zdravlje ljudi. Ubraja se u vodeće svetske uzročnike bolesti i smrti. Zagađena voda u sebi može sadržati soli teških metala, poput žive, kadmijuma, olova, kao i razna hemijska sredstva, deterdžente, celuloznu pulpu, razne pesticide, bakterije i drugi mikroorganizmi. Da bi smo zaštiti zdravlje građana, neophodno je da prvo zaštitimo i očistimo vodene tokove, da preventivno delujemo da do zaganđenja ne dođe, da izgradimo što više postrojenja za preradu i odlaganje komunalnog i industrijskog otpada, da pravnom regulativom kontrolišemo i sankcionišemo glavne zagađivače i da stalnom edukacijom podižemo svest građana o neophodosti svih budućih koraka ka očuvanju životne sredine, a posebno vode kao njenom najvažnijem faktoru.