ZAGAĐENE REKE SRBIJE

Nekada su reke i jezera širom naše lepe zemlje izazivale nostalgična sećanja na detinjstvo, mladost, pa i odraslo doba, kada je bilo moguće kupati se, pecati u uživati pored njih. Danas je slika drugačija, dozvolili smo dugogodišnjom nepažnjom i nemarom da se reke zagade, o budućnosti se nije razmišljalo, kako je moguće da ono što se nekad zvalo Borska reka, sada nema tragova života, zovu je „mrtva reka“?

Kopali smo godinama rudu i nismo razmišljali o posledicama, uništili smo jednu reku. S obzirom da se ova reka uliva u Veliki Timok i samim tim je zagađuje, vreme je da se posvetimo Timoku i pokušamo da i on ne doživi istu sudbinu.

Višedecenijski problem zagađenja prisutan je i što se tiče zagađenja reke Pek, a koja je na direktnom udaru rudnika u Majdanpeku i njegovih otpadnih voda.

Težak period su prošle reke Drina i Lim, ljudi su neodgovorno bacali smeće u njih, plastiče flaše, automobilske gume, čak i stare kućne aparate. Međutim, zahvaljijući akciji iz Potplećkog jezera na Limu je uklonjeno više od 7 hiljada kubika otpada koji je plutao po njemu.

Veliki problem predstavlja i nedostatak pogona za prečišćavanje otpadnih voda u blizini svih većih gradova, kao i industrijskih centara. Beograd, kao glavni grad, sa velikim brojem stanovnika ozbiljno ugrožava zagađenost Save i Dunava svojim otpadnim vodama.

Neku novu i bolju budućnost, što se zaštite vodotokova tiče, najavljuje svakako činjenica da se uveliko radi na izgradnji pogona za prečišćavanje voda, za sada iz ima 36 i većina njih radi punim kapacitetom. U toku ove godine, najavljena je izgradnja još trideset ovakvih postrojenja.

Ovo će dugoročno uticati na povoljniju sliku ukupnog ekostistema, odnosno,  jedinstvo živih bića i prostora na kome žive. Trebamo raditi i na kontinuiranoj edukaciji stanovništva kako bi smo ograničene vodne resurse sačuvali za buduće generacije.