ZAGAĐENOST VODOTOKOVA I UTICAJ NA VAZDUH
Proučavajući zagađenost vodotokova u Srbiji, koji je takođe globalni problem, naučnici su došli do podatka da su osnovni „krivci“ za to, pre svega industrijska postrojenja, komunalna otpadne vode i poljoprivreda.
Radi lakšeg sagledavanja situacije, vrši se klasifikacija vodenih tokova, po određenim kriterijumima i razdvajaju se u dve grupe, opšti i specifični.
Reke u Srbiji pripadaju u velikom broju, drugoj i trećoj klasi, četvrtoj klasi pripadaju zagađene vode. Prvoj klasi pripada manji broj uglavnom planinskih vodotokova, raznih izvora, koji su prirodno zaštićeni od mogućnosti zagađenja.
Najzagađenijim vodotokovima u Srbiji smatraju se: kanal Dunav-Tisa-Dunav, posebno Veliki bački kanal i Borska reka koja se uliva u Timok.
Reka Tisa je na direktrnom udaru Velikog bačkog kanala, što se zagađenosti tičke. Višegodišnji razvoj prehrambene industrije i olako postupanje sa otpadnim nus produktima te prozivodnje, dovelo je do današnjih pogubnih rezultata. Kako se razvijala industrija u tom delu, tako su se razvijala i pojedina naselja, poput Kule, Vrbasa i Crvenke. Zagađene reke imaju veliki uticaj i na zagađenje vazduha u toj oblasti. Ne treba zanemariti činjenicu da mesna industrija kao i individualne stočne farme, uzrokuju proizvodnjom velike koncentracije gasova (poput metana i dr.) koji dospevaju u lokalne vodotokove, a samim tim ugrožavaju čistoću vazduha.
Uz pomoć EU, Srbija je započela neke projekte sanacije ovog kanala, dve fabrike su privremeno obustavile ispuštanjem industrijske vode u kanal, u pogonu je postrojenje za prečišćavanje vode kanala i kako ističu lokalna ekološka društva, ozbiljnim zalaganjem svakog pojedinca na tom području može doći do pozitivnih pomaka.